Profesorii cer salarii mai mari. Care sunt principalele PROVOCĂRI cu care se confruntă cei din sistem

Profesorii cer salarii mai mari. Care sunt principalele PROVOCĂRI cu care se confruntă cei din sistem
Cei de la sindicat spun că nu mai fac față valului de scumpiri
În plină criză generată de inflație, angajații din învățământ cer salarii mai mari! Sindicaliștii atrag atenția că creșterea galopantă a prețurilor afectează condiția umană și solicită o majorare urgentă în baza legii salarizării. Mai mult, profesorii cer Guvernului să le acorde și sporurile pentru condiții de muncă.
Profesorii cer salarii mai mari și ne amintim că încă de anul trecut cadrele didactice au ieșit în stradă, au cerut salarii mai mari și au cerut Guvernului să respecte Legea salarizării 153/2017. Această lege a salarizării prevede acordarea unor majorări în funcție de momentul în care profesorii au venit în acest sistem.
Cei de la sindicat spun că nu mai fac față valului de scumpiri și că această creștere galopantă a prețurilor afectează atât condiția umană, dar și condiția profesională a cadrelor didactice.
De asemenea, sindicaliștii spun că sunt foarte mulți profesori care nu beneficiază în acest moment de acele sporuri pentru condițiile de muncă, drept pentru care se simt discriminați, având în vedere că alte categorii bugetare primesc aceste sporuri. Ei cer Guvernului ca de anul viitor aceste sporuri să fie acordate și în sistemul educațional.
Pe de altă parte, aceștia atrag atenția că aproximativ 60.000 de profesori au în acest moment peste 50 de ani, ceea ce înseamnă că în următorii ani vor ieși la pensie. Ei spun că ne confruntăm deja cu un deficit de personal.
De asemenea, profesorii cer Guvernului uns et de măsuri pentru a crea o stabilitate în acest domeniu, în contextul în care sunt în acest moment peste 4000 de profesori necalificați, iar asta afectează sistemul de învățământ.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:53 - Turismul românesc: din poveste de succes, în umbră a trecutului
- 19:34 - Alertă în Tulcea: obiect suspect asemănător unei drone și un proiectil cu explozibil, descoperite în localitatea Pardina
- 18:24 - Șoferița care a intrat cu mașina într-un bancomat din Galați este soția fostului ministru Victor Paul Dobre. O persoană a fost rănită
Urmărește știrile Realitatea de Neamt și pe Google News














