Actualitate· 1 min citire

SALVAŢI DE PE MUNTE ÎN PRIMA ZI A NOULUI AN, 26 DE OAMENI AU AJUNS LA SPITAL

SALVAŢI DE PE MUNTE ÎN PRIMA ZI A NOULUI AN, 26 DE OAMENI AU AJUNS LA SPITAL

SALVAŢI DE PE MUNTE ÎN PRIMA ZI A NOULUI AN, 26 DE OAMENI AU AJUNS LA SPITAL

Realitatea de Neamt
Scris de Realitatea de Neamt Publicat: 2 ian. 2025, 10:33

Salvamont Predeal a gestionat cele mai multe solicitări de ajutor

În prima zi a noului an, au fost recuperate de pe munte 93 de persoane.

26 dintre acestea au fost predate Serviciului de Ambulanţă sau SMURD pentru transport la spital.

În decursul a 24 de ore, la Dispeceratul Naţional Salvamont s-au primit 90 de apeluri prin care se solicita intervenţia de urgenţă a salvamontiştilor:

  • 17 apeluri pentru Salvamont Predeal
  • câte 8 apeluri pentru Salvamont Gorj şi Salvamont Lupeni
  • 7 apeluri pentru Salvamont Prahova
  • 6 apeluri pentru Salvamont Sinaia
  • câte 5 apeluri pentru Salvamont Municipiul Braşov, Salvamont Sibiu şi Salvamont Harghita
  • câte 4 apeluri pentru Salvamont Voineasa, Salvamont Borşa şi Salvamont Maramureş
  • câte 3 apeluri pentru Salvamont Alba, Salvamont Mureş şi Salvamont Neamţ
  • câte 2 apeluri pentru Salvamont Caraş Severin - Muntele Mic, Salvamont Caraş Severin - Semenic şi Salvamont Vatra Dornei
  • câte un apel pentru Salvamont Hunedoara şi Salvamont Bacău

De asemenea, prin 79 de apeluri s-au solicitat sfaturi şi informaţii despre diferite trasee turistice din zona montană.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Neamt și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate