VIDEO. Explozie la un gazoduct dintre Lituania şi Letonia. Mingea de foc, observată de la kilomeri distanță

VIDEO. Explozie la un gazoduct dintre Lituania şi Letonia. Mingea de foc, observată de la kilomeri distanță
Flăcările s-au ridicat la aproximativ 50 de metri în aer şi puteau fi văzute de la o distanţă de cel puţin 17 km.
Conducta de gaz care leagă Lituania şi Letonia a fost afectată vineri de o explozie, dar nu sunt victime şi deocamdată nu există nicio dovadă că ar fi vorba despre un atac, a declarat operatorul lituanian de transport de gaze Amber Grid. Potrivit martorilor, mingea de foc a ajuns până la 50 de metri înălțime.
Flăcările s-au ridicat la aproximativ 50 de metri în aer şi puteau fi văzute de la o distanţă de cel puţin 17 km.
Potrivit operatorului, explozia produsă la una dintre cele două conducte ale gazoductului a avut loc departe de imobilele rezidenţiale, iar incendiul pe care l-a provocat "este în curs de stingere".
„În jurul orei locale 17:00 (19:00 GMT) a avut loc o explozie la gazoductul Amber Grid din districtul Pasvalys. Potrivit primelor date, nimeni nu a fost rănit", potrivit unui comunicat difuzat de grupul Amber Grid.
Sursa: Realitatea de Vaslui
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:53 - Turismul românesc: din poveste de succes, în umbră a trecutului
- 19:34 - Alertă în Tulcea: obiect suspect asemănător unei drone și un proiectil cu explozibil, descoperite în localitatea Pardina
- 18:24 - Șoferița care a intrat cu mașina într-un bancomat din Galați este soția fostului ministru Victor Paul Dobre. O persoană a fost rănită
Urmărește știrile Realitatea de Neamt și pe Google News














