Zile libere: Urmează o minivacanță pentru români!

Zile libere: Urmează o minivacanță pentru români!
Urmează o minivacanță de trei zile pentru bugetari. Luni, 24 ianuarie 2022, este Ziua Unirii Principatelor Române și este declarată zi liberă, conform Codului Muncii. Astfel, românii care lucrează la stat vor avea parte de 3 zile libere: sâmbătă, duminică și luni.
Urmează o minivacanță de trei zile pentru bugetari. Luni, 24 ianuarie 2022, este Ziua Unirii Principatelor Române și este declarată zi liberă, conform Codului Muncii. Astfel, românii care lucrează la stat vor avea parte de 3 zile libere: sâmbătă, duminică și luni.
Ziua Unirii Principatelor Române, sărbătorită pe data de 24 ianuarie, este inclusă din 2016 pe lista zilelor libere legale din Codul muncii. În această zi, salariații primesc liber de la angajator. De asemenea, elevii și studenții nu vor efectua cursuri în această zi.
La 24 ianuarie 2022 se împlinesc 163 de ani de la Unirea Principatelor Române sau „Unirea Mică”, așa cum i se mai spune. Acest eveniment este considerat a fi primul pas important pe calea înfăptuirii statului naţional unitar român, după ce, la 5 (17 ianuarie, stil vechi) 1859, Alexandru Ioan Cuza a fost ales în unanimitate domn al Moldovei, iar la 24 ianuarie (5 februarie, pe stil vechi) 1859 este ales şi domn al Munteniei. Ţelul comun de unire a românilor într-un singur stat a fost atins la 1 decembrie 1918, când a avut loc Unirea Transilvaniei, Banatului, Crişanei şi Maramureşului cu România.
Sărbători legale în 2022
- 22 aprilie - Vinerea Mare;
- 24 aprilie şi 25 aprilie (duminică şi luni) - Paştele Ortodox 2022;
- 1 mai (duminică) - Ziua Muncii
- 1 iunie (miercuri) - Ziua Copilului;
- 12 iunie şi 13 iunie (duminică şi luni) - Prima şi a doua zi de Rusalii;
- 15 august (luni) - Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie (miercuri) - Sfântul Andrei;
- 1 decembrie (joi) - Ziua Naţională a României;
- 25 decembrie şi 26 decembrie (duminică şi luni) - Crăciunul
Sursa: Libertatea Zilei
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 16:26 - A murit cel mai bătrân român. A prins Unirea din 1918 și a fost veteran de război – VIDEO
- 16:23 - Ore de coșmar într-un tren spre Galați. Zeci de pasageri au rămas blocați în căldură, fără aer condiționat și fără toalete
- 14:46 - Autoritățile ucrainene se pregătesc pentru încă doi-trei ani de război. Kievul respinge informațiile și vorbește despre „dezinformare”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Neamt și pe Google News














