SORIN GRINDEANU, DESPRE ILIE BOLOJAN: „NU AM FOST PRIETENI NICIODATĂ. RELAȚIA E MEDIOCRĂ, UN 6-7”

SORIN GRINDEANU, DESPRE ILIE BOLOJAN: „NU AM FOST PRIETENI NICIODATĂ. RELAȚIA E MEDIOCRĂ, UN 6-7”
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a spus marți seară că relația sa cu premierul Ilie Bolojan nu a fost niciodată una de prietenie
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a spus marți seară că relația sa cu premierul Ilie Bolojan nu a fost niciodată una de prietenie, ci strict profesională. „Nu a fost una de prietenie nici înainte, nici acum. E o relație de parteneri, de șefi de partide. Fiecare încearcă să-și argumenteze punctul de vedere”, a explicat liderul social-democrat.
Întrebat cum ar evalua legătura sa cu premierul, Grindeanu a spus că „este într-o zonă de trecere, mediocră, undeva la 6-7”.
Liderul PSD a precizat și că îl așteaptă pe Ilie Bolojan în Parlament pentru a da explicații despre activitatea Guvernului, după ce premierul a transmis că nu poate ajunge la ora programată. „Am primit adresa de la Palatul Victoria, a spus că nu poate veni. L-am rugat să ne spună când găsește timp, pentru că trebuie să vină”, a subliniat Grindeanu.
În privința coaliției de guvernare, acesta a afirmat că decizia ca PSD să susțină actualul Guvern nu a fost despre persoane, ci despre partid. „Nu stă o coaliție într-o persoană”, a spus el, adăugând că, dacă ar considera că premierul trebuie să plece, ar cere acest lucru în fața partidului.
„Dacă nu mi-aș dori ca Ilie Bolojan să fie premier, aș merge în fața colegilor și le-aș spune direct. Dar încă nu suntem acolo”, a concluzionat Sorin Grindeanu.
Citește și:
- 18:20 - EXCLUSIV | Ana Maria Păcuraru, singurul jurnalist român prezent la Beijing în cel mai tensionat moment diplomatic al anului
- 17:02 - Tunul cu banii din SAFE. Cine a negociat prețurile?
- 14:54 - Ilie Bolojan pune sub semnul întrebării proiectul SMR de la Doicești și tensionează relația strategică România–SUA
- 12:01 - Anca Alexandrescu dă de gol jocurile de culise: Negocierile cu partidele, amânate pentru o nuntă la Turda și o vizită la Timișoara
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Neamt și pe Google News














